next up previous contents
Next: Korektury naskenovaného textu Up: Skenování Previous: Skenování   Obsah


Skenování a uložení textu

  1. Údaje z tiráže zapište do databáze (snažte se o skenovaném textu zjistit co nejvíce informací).
  2. Spusťte program ABBYY FineReader. Tím se automaticky otevře nová Nepojmenovaná dávka.
    Uvedený postup odpovídá verzi 8. U novější verze 9 jsou některé ovládací prvky uspořádány jinak. Také z toho důvodu je třeba uvedený postup považovat nikoli za závazný, ale pouze za jeden z více možných. Na základě vlastních zkušeností vám může vyhovovat jiný postup.
  3. V menu Soubor zvolte Uložit dávku jako... a dávku uložte (doporučujeme vytvořit snadno identifikovatelný název, ze kterého je hned zřejmé, o jakou knihu a verzi jde, např. vassalli-labut-italsky). Dávka je vlastně složkou, do které se bude ukládat úplně vše, tj. obrazy skenování, rozpoznaný text a výsledný dokument ve Wordu.
  4. V okně Nástroje→Možnosti→2.Číst→Jazyk rozpoznávání nastavte příslušný jazyk pro rozpoznávání.
  5. Vložte knihu do skeneru a klepněte na Skenovat. Objeví se dialogové okno skeneru a starý obraz naposledy skenovaných stránek. Klepněte na Preview – tím se načte aktuální obraz stránek, které budete skenovat. Zároveň se objeví i rámeček, který většinou přesahuje kontury vašeho textu. Nastavte rámeček tak, aby se zbytečně neskenovalo i „okolí“. Nastavíte-li rámeček úplně přesně, bude pak potřeba přesně zachovat polohu knihy při dalším skenování.
  6. Neskenujte: obsah, různé tabulky, popisky obrázků, seznamy slov, předmluvu, doslov, tiráž.
  7. Klepněte na Scan. Poté, co je obraz stránek naskenován, dialogové okno skeneru zmizí a naskenovaný obraz se objeví vlevo pod číslem 1, a také uprostřed jako obrázek; vpravo je pak okno textového editoru, které oznamuje Text není rozpoznán.
  8. Klepněte na Číst. Je-li přečteno i něco nežádoucího (např. čísla stránek – to když jste nastavili rámeček poněkud větší, než bylo nutné), můžete to dodatečně vymazat tak, že kurzorem najedete do nežádoucích zelených rámečků a stisknete delete na klávesnici. Tyto akce ale můžete udělat také až při korekturách ve Wordu.
  9. Takto pokračujte s každou stránkou – jen s tím rozdílem, že už nebudete muset nastavovat rámeček, jestliže jste ho nastavili správně. Doporučujeme ale ujistit se, že je naskenováno všechno – to zjistíte třeba ve spodním okně FineReaderu, kde je obraz zvětšený, takže je jasně vidět, zda např. nechybí spodní či horní řádky textu.
  10. Text knihy musí být spojen do jednoho velkého souboru. Až budou naskenovány všechny stránky, přistupte k exportu (uložení) do formátu editoru MS Word. Klepněte na Uložit. Objeví se okno, ve kterém je nutné nastavit následující parametry:
  11. Uložený text je třeba zkorigovat. To lze provádět na libovolném počítači s editorem, který si poradí s formátem .rtf. Pokyny ke korekturám viz část 3.2. Konverzi do textového formátu před zarovnáním pomocí makra ICorpExport je však možné provést pouze v editoru MS Word (viz část 4.1).


next up previous contents
Next: Korektury naskenovaného textu Up: Skenování Previous: Skenování   Obsah
Alexandr Rosen 2008-03-18