ABSTRAKT
V tomto kursu si na českých příkladech ukážeme, jak lze popsat základy jazyka způsobem stručným a přitom výstižným, intuitivním a přitom formálně podloženým, teoreticky zajímavým a přitom ověřitelným na počítači. Gramatiku základů češtiny budeme vytvářet krok za krokem pomocí přesně definovaných symbolů a pojmů, vždy v návaznosti na potřebu najít řešení pro konkrétní jazykový jev.
Pozvolna tak pronikneme do světa syntaktických teorií a lingvistických formalismů. Pomohou nám k tomu formální prostředky lingvistické teorie HPSG (head-driven phrase structure grammar). Výsledkem bude gramatika, jejíž pravidla deklarativně (staticky) popisují formu, funkci i strukturu jazykových výrazů.
Uvidíme, že taková formální gramatika se blíží gramatice v tradičním ("knižním") pojetí, umožňuje však lingvistická pozorování přesněji formulovat a případné nepřesnosti či chyby v nich snadno a rychle odhalit. Navíc usnadňuje zobecňování provedených pozorování do abstraktních pravidel či principů. Další výhodou je možnost gramatiku testovat na počítači analýzou nebo generováním výrazů obsahujících popsané jevy, případně ji i využívat v počítačových aplikacích pracujících s přirozeným jazykem.
Zájemcům se doporučuje předchozí absolvování kursu obecné lingvistiky. Znalosti z oboru formální a teoretické lingvistiky nebo logiky mohou usnadnit porozumění některým pasážím, ale nejsou podmínkou.
Kurs pokračuje v letním semestru jako Deklarativní popis češtiny II.
PŘEDPOKLADY:
jde o doporučení, nikoli povinné předpoklady
OSNOVA:
Alexandr Rosen