CzeSL

EN | CS

Main Menu


Powered by <TEI:TOK>
Maarten Janssen, 2014-

AZ_GRAM_INT_F_00MK

AZ_GRAM_INT_F_00MK


Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

Když si mi někdo stěžuje o tom, jaký ten dnešní svět je strašný a drsný, vždycky opakuju, že žijeme v nejlepším období a nejlepším místě, jaké kdykoliv existovalo. V naších zeměpisných širkách máme neomezený přístup k jídlu a vodě, poměrně kvalitní zdravotní péči, edukaci a pořád rozvíjíme ekonomii a technologii. Podstatnou částí našého života je také internet relativně nový vynález, který na začátku působil jako sdělovací prostředek armády a dneska je základem nejen zábavy a odpočinku, ale i veřejných institucí. I když jsme se zadvěčili internetu, on své nevýchody a nemáme nouzi o příklady záporných internetových trendů.

Jak jsem zminila, internet je dneska základem toho, jak funguje náš svět. Bankovní účty, občanky, příhlašení ke studiu a oplacení DPH to všechno si můžeme zařídit online a je to také první místo, ve kterém výhoda je zároven nevýhodou. Kloudným způsobem, bez front a nepříjemných ženských v kancelářech, můžeme většinou udělat všechno, co chceme a neplýtvat časem, stresem a penězi. Na druhé straně je to ale ideální příležitost pro zloděje a podvodníky, kteří můžou využit nevědomost a důvěřivost lidí (zejména starších), jenž sdílejí neznámým své osobní informace třeba o bankovním účtu. Několikrát jsme slyšelí o situacích, když nějaká žena ve středním věku poslala všechny peníze člověkovi, který ji na facebooku napsal, že je bohatým šajchem, jenom potřebuje malou půjčku.

Jiným faktorem, o kterém bychom si měli přemyšlet, je otázka soukromí. V sociálních sítích je možně sdílet všechno cíl a délku dovolené, rodinný stav, fotky dětí, mazlíčků, babiček a dědečků, a je to samozřejmě vhodny způsob vytváření sociálních vztahů a kontaktu třeba s další rodinou, ale to, co se s těmi informacemi stává pozdějí, je mimo naši kontrolu. Za období několika posledních měsíců jsem sledovala diskuzi o sharentingu, to je o sdílení osobních informací o dětech. Někteří, zejména influenceři, zacházejí se svým profilem uživatele jako s rodinným fotoalbumem a sdílejí nejen fotky z dovolené, ale i opravdu soukromé videa svých dětí třeba na pláži. Taková data se zase může stát cílem útoků podlých lidí, jenom tu vysokou cenu zaplatí právě to dítě.

Konečně internet je také obrovským zdrojem vědy a odborných ználostí. Ve vteřině si můžeme přečíst vědecký článek o ekonomii Jihoafrické republiky, dozvědět se, které vitaminy pomáhají proti kocovině a proč ježek v noci dupe. Ale věc se tak, že pokud chceme mít z toho prospěch, musíme vědět, jak se vyhýbat dezinformaci. Přestože čím dál tím víc lidí si bere na vědomí, že dezinformace je teď nevyhnutelnou částí internetu, tento internet se každý den mění. Technologie deepfake umožnuje v podstatě vytváření fotografií a videí, které nelze snadno odlišit od pravdy, příkladem tady může být zpráva zadření bývalého prezidenta Spojených statů, Donalda Trumpa, která se ve skutečnosti nikdy nestala.

Diskuze o výhodách a nevýhodách internetu bude ještě trvát dlouho, stejně jako diskuze o tom, že každá další generace je horší a hloupější než předchozí. Svět se stálé mění a jedinou možností je pochopení, že internet není to jiný svět nebo jiná realita. Je to přesně naše realita a měli bychom se jednat jako kdybychom všechno, co děláme na internetu, dělali zároven v realném životě. Možna je to vlastně ta cesta, kterou bychom si měli vybrat, aby výhody převážily nad nevýhodami.


Download XMLDownload textSentence viewFeatUD treeStatisticsCreate Stand-off error annotation